Co má Babiš jisté? Prezidentskou milost nedostane

5. 09. 2019 9:50:14
Kauza Čapáku a diskuzní litanie o osudu páně premiéra už mají podobu donekonečna omílaného špatného vtipu. Špatného v tom, že diskutéři čerpají jen ty informace, které jim zprostředkují média.

Takže jsou na vině novináři? Ano a především ti, kteří v honbě za senzací způsobují chaos a sobě ostudu. Tak je to i s takzvaně uniklou informací z Městského státního zastupitelství, že kauza Čapí hnízdo a dotační problémek Andreje Babiše nejspíše půjde k ledu. Anžto tak rozhodl dozorčí spravedlivého policejního vyšetřování doktor Šaroch. Nic na tom, že policie navrhla Babiše obžalovat. Jistý deník si nešikovné vysvětlení Městského státního zastupitelství z úst jeho mluvčího přetavil do ještě nešikovnější dezinformace. Buch, Babiš z toho bude venku! Změna názoru doktora Šarocha! Vše ostatní už víte z médií. I gratulace Hradu a srdečné blahopřání k Babišovým narozkám k tomu.
Vše je ale ve skutečnosti jinak. Právní cesty nejsou nevyzpytatelné, ale mají přísně vymezené mantinely, což platí i pro "názorový obrat" doktora Šarocha. Neobrátil nic - udělal to, co jiní žalobci udělali v jiných případech mnohokrát. Po zvážení pro a proti dospěli k nějakému úsudku a ten představili svým nadřízeným. Buď uvažovali správně a trestně stíhaný člověk se mohl těšit z očisty, nebo nadřízený dotyčného žalobce shledal, že nepracoval více pečlivěji a udělal mu z případu ementál, jehož díry je třeba zaplnit dalšími fakty, nutných k vyfutrování obžaloby. V opačném případě by jej kterýkoliv soudce smetl ze stolu, premiér nepremiér.

Slovíčkaření je ale výbavou nejen novinářské branže, avšak i kdekoho, kdo se brání, nebo naopak útočí. Obojího se čtenářské obci dostalo v těchto dnech vrchovatě a "expertů" je víc než komárů nad rybníkem Svět. Jsou stále tací, kteří rezignovali na zdravý rozum a ukotvili svůj názor v přesvědčení, že vše je zbytečné, Andrej Babiš bude prezidentem Milošem Zemanem stejně omilostněn. Jsou přece kámoši a potřebují jeden druhého. Mají pravdu tito "experti", ale do chvíle, než začne soud, a když ano, tak kdy.

Takže opět trochu ponoru do trestního práva. Vyšetřování a obžaloba je období poměrně dlouhé a rozsáhlé, což v kauze Čapího hnízda platí dvojnásob. Spis zvíce dvou tisíc stran je hodně dlouhé počteníčko. Tím více, když v Čapáku jede i Babišova rodina. Do případného soudního klání prezident nevstoupí, to si můžeme být jisti. Proč? Skončil by bez pardonu on sám. Kdo nevěří, nechť si uvědomí, proč tedy prezident už dávno nezarazil samotné vyšetřování. V tomto punktu nelze Ústavu "tvůrčím způsobem" ohýbat. Byla by to politická sebevražda.

Miloš Zeman jistě dobře ví, jako kterýkoli právník, že případný soud těchto "čapích" rozměrů bude jen v samém začátku maratonem pro a proti, soubojem armády advokátů se žalobcem a dalších odkladů z různých důvodů, které u soudní tahanice nejsou výjimkou. Suma sumárum, maraton na několik let. Povedlo se to svého času exhejtmanovi Davidu Rathovi ( 7 let procesu), takže vyhlídka na Zemanovu milost je nulová. Prezidentem kvůli skončení mandátu už nikdy nebude. Zrovna tak i šance, že ji Babišovi, v případě jeho dalšího volebního vítězství, udělí nástupce Miloše Zemana. To už budou kandidáti na prezidentský úřad předem hřímat slibem, že zrovna Babišovi nikoliv.

Z toho plyne, že případné Babišovo vítězství v příštích parlamentních volbách bude jeho další martyrium, jak se s kým vypořádat. Bude to o to těžší, kdy ekonomika dozná silný propad a už se to i ví. Tím pádem bude utichat i potlesk části veřejnosti k uším páně premiéra. Skončí totiž doba uplácení voličů Babišovým hnutím. Začne období recese a úspor. To pak zmůže mnohem víc, než kterýkoliv paragraf. Stačí se zeptat expremiéra Petra Nečase a někdejšího šéfa státní pokladny Kalouska. Oba už stojí v panoptiku dávno neoblíbených postav.

Autor: Petr Štrompf | čtvrtek 5.9.2019 9:50 | karma článku: 13.40 | přečteno: 463x

Další články blogera

Petr Štrompf

Na Bartošově pirátské lodi asi bylo i veselo. Okamurovo SPD už vypustilo torpédo

Svědomí není na prodej. Sousloví vyřčené pirátskou zastupitelkou Michalou Krausovou. Prý je loutkovodičkou pražského primátora Hřiba. A taky prý trochu zkoušela točit porno.

8.10.2019 v 10:53 | Karma článku: 19.60 | Přečteno: 1164 | Diskuse

Petr Štrompf

Vy jste vážně divnej člověk, řekl mi Karel Gott

Psala se divoká devadesátá léta. Pro novináře žně, dvě pomyslné kosy v ruce málo. Čeho bylo tehdy víc než dost, byly oslavy kde koho a kde čeho. A Karel Gott u toho taky mnohdy nechyběl.

3.10.2019 v 11:20 | Karma článku: 23.01 | Přečteno: 1295 | Diskuse

Petr Štrompf

Klima mění i lidi. Doba ledová v našich duších už nastala

Téma změny klimatu na zeměkouli vyplodila nejednoho ředitele globusu, který by nejraději rozhodoval o všem a za všechny. A taky o tom plamenně hovoří. A tvoří přitom barikády mezi lidmi.

30.9.2019 v 14:23 | Karma článku: 9.07 | Přečteno: 243 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

I bez balené vody lze uhasit žízeň, navíc zdravě!

Kvapem se blíží doba, kdy má být odzvoněno balené vodě a kdy se opět vrátíme k osvědčené praxi už z předminulého i minulého století, tedy k vodě z kohoutku.

14.10.2019 v 18:21 | Karma článku: 4.01 | Přečteno: 89 | Diskuse

Pavel Kovařík

ODS vykročila rázným krokem. Ale jakým směrem?

Kam vykročila ODS svou kampaní "Země, která vítězí"? Měla by dostat šanci? A co se skrývá mezi řádky jejího nového programu?

14.10.2019 v 18:10 | Karma článku: 7.52 | Přečteno: 172 | Diskuse

Jan Lněnička

Kdy to dopadne konečně dobře?

Ve svém blogu vycházím z moudré věty moudrého státníka Konstantina Černěnka: „Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky.“

14.10.2019 v 17:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 82 | Diskuse

Martin Braun

Letíte do nebo z USA? Šikana na letišti? Poděkujte islámistům

Tento můj blog je jakýmsi volným pokračováním toho, co jsem napsal minule a co se mi tam zcela nevešlo. S tím rozdílem, že moje zamyšlení se zdaleka netýká pouze cest do a z USA.

14.10.2019 v 16:02 | Karma článku: 17.87 | Přečteno: 480 | Diskuse

Jan Bartoň

Trumpova obchodní válka má vítěze

Prezident Donald Trump dosáhl významného úspěchu ve svém tažení proti dovozům do USA. Světová obchodní organizace WTO rozhodla, že cla uvalená USA na dovoz z EU jsou v souladu principy organizace.

14.10.2019 v 12:31 | Karma článku: 22.03 | Přečteno: 404 | Diskuse
Počet článků 205 Celková karma 14.03 Průměrná čtenost 1367

Novinář a spisovatel, publikováno sedm knižních titulů. Autor řady písňových textů a vlastních pohádek se zákazem je svým vnukům vyprávět. Zejména tu O opilém krtečkovi. Autorovi vyšla v loňském roce další kniha Kulku neuslyšíš. Román popisuje příběh studenta práv, toho času ve výkonu trestu.

Najdete na iDNES.cz